14 Ağustos 2010 Cumartesi

Afrika' da yaşayan bir maymun cinsi ...

Mandril,
Babuin,


Batı Afrika'nın gürbüz babuinlerinden mandril (Mandrillus sphinx), kaba etlerindeki yamalar koyu kırmızıyla çevrili menekşe renginde bir yaratıktır. Yüzü soytarı gibi boyalıdır. Uzun burnunun üstü parlak kırmızı, ucu al, burnunun iki yanındaki kabartma çizgiler mavidir. Alnında siyah bir leke vardır. Kulaklarının üzerindeki sarımsı beyaz yamalar ise boynunun etrafını sarar. Sakalı sarı renktedir. Mandril' in 90 santimlik vücudunun geri kalan tarafı siyahtır. Bu koyu renk ise acayip yüzü ile kaba etlerinin büsbütün göze çarpmasına sebep olur. Kuyruğu belirli belirsizdir. Dişiler erkekler kadar iri değildir, yavrular gibi onların da rengi daha donuk, burunlarının iki yanındaki çizgiler ise daha az kabarıktır. Yenilebilir
her şeyi yerler. Bu maymunlar, 2,5 santim uzunluğundaki köpek dişleriyle oldukça iri hayvanları dahi öldürebilecek durumdaysalar da, memeli hayvan yedikleri enderdir, tahrik edilmedikçe insana da saldırmazlar. Mandril' ler sık ormanlarda yaşarlar, babuin' lerin arasında en ziyade onlar orman severler. Bununla beraber hayatlarının en büyük kısmını yerde geçirir ve nadiren ağaçlara tırmanırlar. Sürü halinde dolaşırlar.

Maymunlar (Primates), Primatlar çevik ve hızlı canlılardır. Çoğunluğu ağaçlarda yaşar. Hepsinin elleri, ele benzer ayakları, ileri bakan gözleri vardır.

Goril, 
Orangutan,  
Şempanze, Gibon, İnsan,
Makimsiler, Marmosetgiller, Galagogiller, 
Cadı makigiller,  
Lorisgiller, 

Hiç yorum yok:

Google+ Followers